Lassan beköszönt az ősz. Immunerősítésre fel, avagy hogyan kerüljük el a betegségeket?
Az ősz hamarabb itt lesz, mint gondolnánk. Ez sok embernél egyenlő a megfázásos, orrdugulásos, orrfújásos időszakkal. De nem nekünk! A megfelelő táplálkozással időben fel lehet készülni, és meg lehet erősíteni az immunrendszerünket. Alább összegyűjtöttünk pár ételt, amit mindenképp érdemes fogyasztani a kora őszi időszakban.
Az immunrendszer, mint elsődleges védővonal többek között baktériumokból is áll, még pedig a „jó” fajtából. Ezt a baktérium hadsereget, PRObiotikumoknak hívjuk és táplálni kell, hogy fel tudja venni a harcot a „rossz baktériumokkal. A táplálékot, az üzemanyagot, a táptalajt pedig a PREbiotikumok jelentik ezeknek a jó bélbaktériumoknak.
Elsődleges prebiotikum forrásként fogyasszunk a zöldségek közül rengeteg spárgát, articsókát, fokhagymát, póréhagymát, de a krumplit vagy édesburgonyát , babféléket, hüvelyeseket, valamint vöröshagymát is tegyük a tányérunkra. A gabonafélék közül közül a quinoát, lenmagot, chiamagot, zabpelyhet részesítsük előnybe. Gyümölcsök közül javasolt az alma, banán, kivi, citrusos gyümölcsök és az áfonya fogyasztása. Tejtermékek közül pedig az érett sajtokban található prebiotikus rost.
Probiotikum forrásként vigyünk be a lehető legtöbbet adalékmentes, élő baktériumflórát tartalmazó savanyított tejtermékekből pl. joghurtot, kefirt, túrót, érlelt sajtokat (ementáli, gouda, parmezán). A zöldségek közül az erjesztett változatokat fogyasszuk, mint a kovászos uborka vagy a savanyú káposzta, de az ázsiai konyhát kedvelők is örülhetnek, mert a szójaszósz is probiotikus hatású . A legjobb hír, hogy probiotikum „forrás” lehet a megfelelő mennyiségben elfogyasztott bor is!
Fontos azonban, hogy ha mégis elkap minket a „kór”, akkor is megfelelő mennyiségben és minőségben szállítsunk utánpótlást a baktérium hadseregünknek. Ne essünk abba a hibába, hogy ha ledöntött minket a betegség a lábunkról, nem viszünk be elég tápanyagot a szervezetünkbe. Együnk minél több fokhagymát, hisz kiváló antibiotikum. Fogyasszunk rengeteg mézet, az antibakteriális hatása miatt. A bodza (kivonat) és a megfelelően kiválasztott tea is csodákra képes, és láss csodát, még a tyúkhúsleves is működik, főleg a „nagyi féle”(gyulladáscsökkentő hatása miatt).